Aktualności z Polski
Diecezja bielsko-żywiecka
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży – zaproszenie
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada. Spotkanie Młodych rozpocznie się o godzinie 14:30 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej (Osiedle Karpackie). Wydarzenie zaplanowano w kontekście trzech wymiarów wiary: Spotkanie w Słowie Spotkanie w drugim człowieku Spotkanie w Eucharystii
Mszy św. o godzinie 17:00 przewodniczyć będzie biskup Roman Pindel.
Diecezjalne spotkanie Młodych w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata stanowi ważny element całorocznej formacji parafialnej, umożliwiając młodzieży doświadczenie wspólnoty w szerszym kontekście oraz kontakt z bogactwem Kościoła lokalnego. Jest także okazją do spotkania z rówieśnikami, z którymi młodzi dzielili wakacyjne wyjazdy i rekolekcje. Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży jest istotnym etapem przygotowań do Jubileuszu Młodych, który odbędzie się w Rzymie w 2025 roku, oraz do Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 roku.
Premiera pieśni „Noc w Bazylice” Sylwii Hazboun – muzyczna podróż do Jerozolimy
Jerozolima, Bazylika Grobu Pańskiego, cisza nocnego czuwania – te elementy stały się inspiracją dla najnowszego utworu Sylwii Hazboun, chrześcijańskiej artystki muzyki orientalnej, mieszkanki Ustronia. To jedyna w Polsce artystka, która czerpie inspiracje wyłącznie z dorobku chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu i Pisma Świętego oraz wykonuje pieśni po polsku i w językach aramejskim, arabskim i hebrajskim. Jej nowy utwór jest nie tylko muzyczną podróżą do Jerozolimy, ale także zaproszeniem do zanurzenia się w tajemnicy zmartwychwstania i odkupienia.
Pieśń „Noc w Bazylice” opowiada o wyjątkowym doświadczeniu nocnego czuwania w jednym z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. „Marzyłam o tym, by spędzić noc w Bazylice, zobaczyć zamykanie drzwi i doświadczyć tego, co się tam dzieje nocą. Czułam, że jest to doświadczenie, o którym może powstać cała pieśń” – przyznaje autorka.
Bazylika Grobu Pańskiego, zwana przez lokalnych chrześcijan Bazyliką Zmartwychwstania, od wieków jest miejscem pielgrzymek. W ciągu dnia przyciąga tłumy wiernych, ale nocą nabiera niezwykłej atmosfery. Czuwania nocne, w których uczestniczy jedynie kilkanaście osób, pozwalają na głęboką modlitwę i kontemplację w ciszy przesiąkniętej historią Zbawienia.
Podczas swojej wizyty w maju 2024 roku Sylwia Hazboun zrealizowała unikalne nagrania dźwięków z Bazyliki, w tym autentyczny dźwięk zamykania jej drzwi – tradycji pielęgnowanej od XII wieku przez muzułmańskie rodziny z Jerozolimy. Ten szczególny moment stał się centralnym elementem pieśni.
„Z Bazyliki jest tylko jedno wyjście. Po zamknięciu drzwi nie da się już opuścić świątyni. Chciałam uchwycić tę chwilę, kiedy świat zewnętrzny zostaje za nami, a zaczyna się niezwykłe czuwanie” – tłumaczy artystka.
„O nocy, nim zamkniesz Bazyliki drzwi, nim zaśnie miasto Jeruzalem / Niezwykłe czuwanie daj rozpocząć mi, daj dotknąć historii Zmartwychwstania” – śpiewa w swym najnowszym utworze
Utwór wyprodukowano we współpracy ze studiem w Betlejem, a pieśni towarzyszą nagrania wideo z Bazyliki. Premiera utworu była możliwa dzięki wsparciu Patronów Sylwii Hazboun oraz społeczności skupionej wokół jej bloga „Dzisiaj w Betlejem”.
Pieśń „Noc w Bazylice” dostępna jest na platformie YouTube oraz w serwisach streamingowych
Sylwia i Yousef Hazboun są polsko-palestyńskim małżeństwem. Wspólnie tworzą bloga „Dzisiaj w Betlejem”.
Hazboun nie jest z wykształcenia muzykiem, lecz arabistką. „Świat bliskowschodniego chrześcijaństwa pochłonął mnie, kiedy odkryłam jego duchowe bogactwo. I choć uczę się dziś arabskich technik muzycznych, to czuję, że tak naprawdę te wszystkie melodie i słowa grały na dnie mojego serca od zawsze” – powtarza. Na swoim koncie ma już jedną płytę autorską – wydany 2 lata temu album „Ojcze Nasz”.
Bielskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta świętuje 35-lecie działalności
Uroczysta gala z okazji 35-lecia działalności bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta odbyła się 18 listopada 2024 r. w Sali Redutowej hotelu „Pod Orłem” w Bielsku-Białej. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli władz miejskich i samorządowych, związanych z Podbeskidziem polityków, duchownych oraz osoby zaangażowane w działalność Towarzystwa.
Kulminacyjnym punktem wieczornego wydarzenia było wręczenie wyróżnień „Przyjaciela Koła Bielskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta” w kilku kategoriach, takich jak „Przyjazny Wolontariusz lub Pracownik” oraz „Przyjazna Firma lub Instytucja” i „Przyjazne Media”. Specjalne wyróżnienia złotych i srebrnych „Przyjaciół Koła” otrzymali szczególnie zasłużeni. W gronie złotych laureatów znaleźli się biskup Roman Pindel, dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej Robert Kurpios, a także prezydent Jarosław Klimaszewski.
Galę uświetniły występy artystyczne, a uczestnicy mogli skosztować przygotowanego poczęstunku. Tegoroczna gala była nie tylko okazją do podziękowań, ale również przypomnieniem o potrzebie wsparcia działań Towarzystwa, które codziennie pomaga osobom znajdującym się na marginesie życia. Mówił o tym prezes Towarzystwa Michał Guzdek.
Bielskie Towarzystwo wydaje dziennie około pół tysiąca gorących posiłków wraz z chlebem, prowadzi łaźnię, z której korzysta 7 tys. osób w ciągu roku, udostępnia magazyn odzieży używanej dla najbardziej potrzebujących. Prowadzi świetlicę dzienną. Co roku organizuje spotkania wielkanocne z posiłkiem i wieczerze wigilijne dla około 500 osób. Z okazji Świąt Wielkanocnych, Dnia Dziecka, św. Mikołaja, Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje kilka tysięcy sztuk paczek dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. W miesiącach wakacyjnych Towarzystwo organizuje zakup pomocy szkolnych dla około 500 dzieci.
Pieniądze na codzienną działalność bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta pochodzą z dotacji, od sponsorów i z kwest pod kościołami.
W sobotę, 16 listopada, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta zorganizowało wspólnie z Caritas diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich w bielskim kościele „przy dworcu”. Modlono się podczas Eucharystii, a następnie wszyscy usiedli przy stole z gorącym posiłkiem.
Diecezja bydgoska
Diecezja gliwicka
Diecezja kaliska
Uruchomiono punkt konsultacyjny dla osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki do parafii Chrystusa Króla w Chojniku
Archidiecezja katowicka
Inauguracja Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej [zapowiedź]
Nieszporami wigilii uroczystości Chrystusa Króla rozpoczną się obchody Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej. Modlitwie, która odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w sobotę 23 listopada o godz. 16.30, będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
Do udziału w tej modlitwie zaprasza abp Adrian Galbas w słowie skierowanym do wiernych archidiecezji: „Serdecznie zapraszam do udziału w tym szczególnym, a nawet można by powiedzieć, historycznym wydarzeniu. Bardzo bym chciał, aby w nieszporach uczestniczyła delegacja z każdej parafii. Do licznego udziału zapraszam zwłaszcza mieszkańców Katowic i ościennych miast. Zapraszam także członków Parafialnych Rad Duszpasterskich i grup parafialnych. Dobrze, aby w katedrze obecne były poczty sztandarowe z każdej parafii”.
Uroczyste nieszpory będą też okazją do podziękowania za trzyletnią posługę abp. Adriana w archidiecezji katowickiej, najpierw jako arcybiskupa koadiutora, a następnie arcybiskupa metropolity katowickiego.
Rok Jubileuszowy 100-lecia archidiecezji katowickiej i Rok Święty 2025
Rok Jubileuszowy 100-lecia archidiecezji katowickiej wpisuje się w kontekst ogólnokościelnego Roku Jubileuszowego, który zgodnie z wielowiekową tradycją ogłaszany jest w Kościele powszechnym co 25 lat. Hasło Roku Świętego 2025 nawiązuje do pielgrzymki – istotnego elementu każdego wydarzenia jubileuszowego. „Pielgrzymka stanowi bardzo czytelny obraz życia chrześcijańskiego, które jest drogą, która potrzebuje również chwil mocnych, aby posilać i wzmacniać nadzieję, niezastąpioną towarzyszkę, która pozwala dostrzec cel: spotkanie z Panem Jezusem” – pisze papież Franciszek w bulli Spes non confundit ogłaszającej Rok Święty.
Jakie wydarzenia zaplanowano w związku z Rokiem Jubileuszowym 100-lecia archidiecezji katowickiej?
Istotnym elementem Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej będzie pielgrzymowanie do katedry Chrystusa Króla. W ramach obchodów przewidzianych jest wiele celebracji jubileuszowych wzorowanych na kalendarzu rzymskim Roku Świętego. Szczegółowy plan pielgrzymek dostępny jest tutaj.
W najbliższych dniach zostanie uruchomiony serwis internetowy poświęcony historii archidiecezji katowickiej: https://katowicka1925.pl. Na stronie dostępne będą materiały historyczne poświęcone wydarzeniom istotnym w 100-letniej historii archidiecezji, życiorysy świętych i błogosławionych, a także postaci, które miały wpływ na kształt Kościoła na Górnym Śląsku. Autorzy, których prace nadzoruje dr Andrzej Grajewski, historyk i redaktor „Gościa Niedzielnego”, przygotowali także dyskusję historyków pt. „Między kontynuacją a zmianą” (z udziałem: prof. Ryszarda Kaczmarka, prof. Macieja Fica, ks. prof. Jerzego Myszora, ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego) na temat wybranych wątków z dziejów archidiecezji. W serwisie będą zamieszczane także relacje z bieżących wydarzeń związanych z jubileuszowymi obchodami.
W ramach obchodów Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach przygotowuje album, zatytułowany „100 pereł na 100-lecie archidiecezji katowickiej”. W najbliższym czasie ukaże się także nowe opracowanie historii naszej archidiecezji autorstwa ks. prof. Jerzego Myszora.
Znaczenie roku jubileuszowego
O istocie Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej przypomniał bp Adam Wodarczyk, który jest odpowiedzialny za organizację obchodów. W konferencji wygłoszonej na początku września w katowickiej katedrze przypomniał, że celem jubileuszu powinno stać się „podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych”. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał na istotne elementy jubileuszu, którymi są: pielgrzymki parafii i dekanatów do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, a także pielgrzymki do Rzymu i sanktuariów obdarzonych przywilejem odpustu roku jubileuszowego. Zwrócił uwagę na dziękczynienie, nawrócenie, pokutę jako istotne postawy, które związane są z przeżywaniem jubileuszu. Przypomniał także o wskazaniach papieża Franciszka, który w ramach przygotowań do Roku Świętego zachęcił do odkrycia sensu powszechnego braterstwa, a także wysiłku na rzecz budowania Kościoła bardziej synodalnego i misyjnego.
Czerwone światło rozświetliło kopułę katowickiej katedry
We wtorek 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kopuła katowickiej katedry została rozświetlona czerwonym światłem. To symboliczny sposób wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w którą włączył się również Kościół.
”Pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie” - podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, organizator kampanii wraz z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci. Stąd formuła kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w ramach której różne instytucje i organizacje od 8 października br. przez kolejne 6 tygodni organizowały różne inicjatywy edukacyjne. Webinary dla rodziców i opiekunów, zajęcia dla przedszkolaków, lekcje online dla nastolatków w szkołach, konferencje - to niektóre z nich.
W dniu inauguracji kampanii zostało opublikowane słowo przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdy oraz abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Budujmy autentyczne więzi oparte na zaufaniu, żeby dziecko mogło odnaleźć obok siebie dorosłego, z którym będzie mogło podzielić się swoimi trudnościami. Podkreślajmy naszą gotowość do słuchania i pomocy. Bądźmy uważni na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć, że dziecko doświadcza krzywdy lub niezrozumienia ze strony rówieśników czy innych osób. Nigdy też sami nie stosujmy przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Bądźmy tymi, którzy wpierają je i chronią, by mogły się w pełni rozwinąć” - zachęcali w nim.
„Kościół odgrywa w naszym życiu społecznym ważną rolę, wpływa na postawy tysięcy wiernych. Dlatego ten głos w kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” cieszy szczególnie!” - zwróciła uwagę Renata Szredzinska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W trakcie trwania kampanii Fundacja Świętego Józefa KEP zaprezentowała kurs online „SAFEGUARDING. Ochrona małoletnich w środowisku kościelnym” oraz instalację artystyczną związaną z tym projektem. W otwarciu wystawy „Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo” uczestniczyła ukraińska artystka, a także pomysłodawczynie z Centrum Godności Dziecka we Lwowie. W tworzenie międzynarodowego kursu online zaangażowanych było 6 krajów, w tym Polska.
KAI
Obchody VIII Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji katowickiej
W czterech miejscach Katowic zorganizowano strefy dla ubogich. Centralnym punktem obchodów była Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Katowicach, której przewodniczył abp. Adrian Galbas.
W homilii administrator archidiecezji katowickiej zaznaczył, że w mowie o wydarzeniach ostatecznych, Jezus zwrócił uwagę na przemijalność doczesnego świata. Podkreślił także, że w opisie końca świata najważniejsze nie są zapowiadane kataklizmy, ale obraz figowca, który jest jedynym drzewem w Ziemi Świętej zrzucającym liście na zimę.
Abp Galbas zauważył, że dla Żydów żyjących w czasach Jezusa i po Jego zmartwychwstaniu „końcem świata” było zburzenie przez Rzymian świątyni jerozolimskiej. Zaznaczył, że takich „końców świata” było w historii wiele, podobnie jak w życiu każdego człowieka. – Miałeś swój związek, rodzinę, dom, dzieci, poczucie bezpieczeństwa. I nagle to przestaje istnieć. Ile razy powiedziałeś sobie „koniec świata”! Co teraz będzie? To wszystko się dzieje nawet wielokrotnie. Pan Jezus mówi dziś w swoim słowie, że przyjdzie wiosna. Ta zima, przez którą być może teraz przechodzisz kiedyś się skończy. Na figowcu znów pojawią się pąki, a później liście – mówił abp Galbas.
Kaznodzieja zachęcił także, aby w obliczu kataklizmów, zarówno globalnych, jak i osobistych, zaufać Jezusowi. Odwołując się do orędzia papieża Franciszka podkreślił, że podstawowym celem dnia ubogich jest przede wszystkim opieka duchowa. – Ważne, by mieć pełny żołądek, ale to nie jest cel. Celem musi być otwarcie duszy, moment, w którym ubogi powie: stawiam sobie Pana przed oczy – podkreślał abp Galbas.
Eucharystię poprzedził szereg inicjatyw zorganizowanych w kilku częściach miasta. Przy Galerii Katowickiej w centrum miasta, od 7.30 do 13.30 zorganizowano „Miasteczko pomocy”. W kilku namiotach specjaliści świadczyli pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, poradnictwa duchowego i psychologicznego, a także pomoc przedmedyczna. Przed południem do „miasteczka” przyszedł abp Adrian Galbas. W krótkim przemówieniu zachęcił do skonfrontowania się z własnym ubóstwem. – Ten dzień nam przypomina, że wszyscy jesteśmy ubodzy. Każdy z nas ma swoje ubóstwo, z którym po pierwsze dobrze, by się z nim skonfrontował, by się do niego przyznał, by się go nie wstydził; a potem, by nie wstydził się poprosić o pomoc swojego brata lub swoją siostrę. Tylko razem możemy wyjść z naszej biedy – mówił.
O 12.00 w „Miasteczku namiotów” rozdano posiłki dla ubogich. Spotkanie w centrum miasta zakończył koncert chóru Z Miłości. Wydarzenie przygotowały: Wspólnota Dobrego Pasterza oraz ZUPA w Kato, grupa wolontariuszy skupionych wokół Klubu Wysoki Zamek w Katowicach. Strefy dla potrzebujących zorganizowano także w innych częściach miasta: przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Miłości oraz w domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Przygotowania do VIII Światowego Dnia Ubogich rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami. W środę 13 listopada w kinie przy Galerii Katowickiej odbyło się spotkanie z Patrykiem Galewskim, przyjacielem ks. Jana Kaczkowskiego i głównym bohaterem głośnego filmu "Johnny". Wzięli w nim udział m.in. uczniowie ze szkół, w których odbywały się zbiórki na rzecz potrzebujących. Obecny był także ks. Tomasz Koryciorz, Jałmużnik Archidiecezji Katowickiej. Obecnym w kinie wyjaśniał ostateczny cel działalności dobroczynnej.
– Chodzi przede wszystkim o człowieka. Oczywiście ważne jest, by budować struktury, organizować się i pracować wspólnie. To z pewnością przynosi satysfakcję. Jednak nigdy nie możemy stracić z oczu ostatecznego celu, dla którego podejmujemy wszystkie te działania: drugiego człowieka. Podanie głodnemu ciepłego posiłku, kawy czy herbaty to piękny gest, ale może okazać się niewystarczający, jeśli nie włączymy w niego relacji z drugim człowiekiem – mówił.
W sobotę 16 listopada Siostry Misjonarki Miłości wraz ks. Koryciorzem odbyły autokarową pielgrzymkę ubogich. Dołączyli do pątników z całej polski uczestniczących w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ubogich na Jasną Górę. Liczne wydarzenia poprzedzające VIII Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji katowickiej wskazały na konieczność niesienia pomocy, której nie można ograniczyć do jednorazowej akcji dobroczynnej.
Wiele wydarzeń zorganizowano również w innych miastach archidiecezji katowickiej. W Tychach działająca przy franciszkańskim kościele pw. św. Franciszka i św. Klary w Tychach wspólnota Betlejem zorganizowała „Weekend Ubogich”. Gościem specjalnym był ks. Jose Maniparambil z Indii. Obok modlitwy dla uczestników przewidziano wspólny posiłek oraz czas integracji.
Zwieńczeniem obchodów VIII Dnia Ubogich była wieczorna modlitwa uwielbienia w katowickiej archikatedrze, którą poprowadził ks. Teodor Sawielewicz, znany z youtubowego kanału Teobańkologia.
Archidiecezja krakowska
Nagroda Veritatis Splendor dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. św. Siostry Faustyny w Krakowie
Kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach: Św. Rafał Kalinowski udowodnił, że żyć miłością należy w każdym czasie
Kard. Dziwisz o Tadeuszu Jakubowiczu: Był człowiekiem dialogu i wzajemnego zrozumienia
Archidiecezja lubelska
Diecezja opolska
Diecezja pelplińska
Diecezja radomska
Archidiecezja warmińska
Modlitwa za zmarłych pracowników seminarium Hosianum i Wydziału Teologii UWM