26 kwietnia 2025
Rozpoczęły się czuwania w sanktuarium hałcnowskim
O nadziei chrześcijańskiej – jej naturze, znaczeniu i roli w życiu człowieka wierzącego, zwłaszcza w obliczu cierpienia, choroby, śmierci i niespełnionych oczekiwań – mówił ks. Marek Studenski podczas Mszy św. w ramach pierwszego w tym roku hałcnowskiego czuwania ku czci Matki Bożej Bolesnej. W przededniu pogrzebu papieża Franciszka powtórzył za Ojcem Świętym, że nadzieja nie polega na pewności spełnienia, lecz na zaufaniu, że Bóg wie lepiej. Wskazał, że to oczekiwanie często bywa bolesne, związane z cierpieniem i niepewnością. „Jezus się spóźnia, ale tylko po to, by objawić większą chwałę” – wyjaśnił wikariusz generalny diecezji.
Hasłem rozpoczętych 25 kwietnia 2025 r. czuwań, które tradycyjnie odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca – od kwietnia do października – w bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie, są słowa: „Z Maryją pielgrzymujemy drogami nadziei”. Pierwsze w tym roku modlitewne spotkanie przygotowali Rycerze św. Jana Pawła II.
Ks. Studenski w homilii wskazał na nadzieję – nie tę łatwą, szybką i spektakularną, lecz głęboką, dojrzałą, zakorzenioną w Bogu. Kaznodzieja ukazał różne sceny biblijne, doświadczenia współczesnych ludzi oraz osobiste wspomnienia, by przekonać, że nadzieja chrześcijańska nie opiera się na gwarancji spełnienia ludzkich pragnień, lecz na zaufaniu, że Bóg nigdy się nie spóźnia i zawsze działa dla naszego dobra – choć często w sposób zaskakujący.
Nawiązując do cudu uzdrowienia chromego przez św. Piotra („Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję”), kapłan zaakcentował sens bezinteresownego daru i zaufania w moc Bożą. Ma się to wyrażać nie tylko w spektakularnych cudach, ale także w drobnych gestach miłości. „Uzdrowienie ciała staje się tu znakiem czegoś głębszego – wejścia Boga w ludzkie życie z uzdrawiającą mocą nadziei” – wytłumaczył.
Przekonywał, że nie każda modlitwa o uzdrowienie zostaje wysłuchana w sposób, jaki człowiek sobie wyobraża. W obliczu trudnych pytań – Dlaczego mimo modlitwy ktoś nie został uzdrowiony? Dlaczego marzenia się nie spełniają? – zachęcił do odpowiedzi w duchu papieża Franciszka i jego bulli Spes non confundit – „Nadzieja zawieść nie może”.
„Nadzieja – mówi papież – nie polega na pewności spełnienia, ale na zaufaniu, że Bóg wie lepiej. To oczekiwanie często bywa bolesne, związane z cierpieniem i niepewnością – jak w czasie czekania na wyniki badań, jak w oczekiwaniu Marty na przyjście Jezusa po śmierci Łazarza. Jezus się spóźnia, ale tylko po to, by objawić większą chwałę” – dodał.
Duchowny powtórzył, że papież Franciszek rozumiał nadzieję nie jako pewność spełnienia, lecz jako zaufanie Bogu, który widzi głębiej i dalej niż człowiek. Za zmarłym papieżem kaznodzieja przestrzegł przed „kulturą natychmiastowości”, która prowadzi do niecierpliwości, zniechęcenia i rozpaczy. Przypomniał, że Franciszek wielokrotnie mówił o konieczności cierpliwości, pokory i umiejętności czekania na działanie Boga, zamiast szukania natychmiastowych efektów.
Ks. Studenski odwołał się też do ostatniej encykliki Dilexit nos, wzywającej do odnowienia autentycznej pobożności wobec Najświętszego Serca Jezusa. „Papież Franciszek mówi: Nie zdobędziemy siły do takiej nadziei wbrew wszystkiemu, jeśli nie będziemy jej czerpać z otwartego Serca Pana Jezusa. I czy tego przypadkiem już nie doświadczyliśmy w życiu? Właśnie w sytuacji niepewności, kiedy zdawało się, że rozpacz zwycięża lęk” – zauważył i podkreślił, że papież pokazał, iż „tę nadzieję wbrew wszystkiemu” można czerpać tylko z jednego źródła – z otwartego Serca Jezusa.
„Dzisiaj dziękujmy papieżowi Franciszkowi za to, co wniósł w historię Kościoła. Nie przejmujmy się tym fałszywym, wykrzywionym obrazem, ale dziękujmy Panu Bogu za jego przesłanie. A teraz – kiedy dziennikarze już zamkną usta – będziemy mogli na spokojnie odczytać to, co papież Franciszek miał nam naprawdę do powiedzenia” – zakończył.
Na każde czuwanie składa się Droga Krzyżowa, wierni odmawiają Różaniec przed Najświętszym Sakramentem, uczestniczą we Mszy św., zakończonej Apelem Maryjnym. Nawiedzenie bazyliki i udział w czuwaniu łączy się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Kolejne hałcnowskie czuwanie z Maryją odbędzie się 30 maja 2025 r. Jego tematem będzie: „Nadzieja na życie, które się nie kończy”. https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2025/04/czuwanie-halcnow-25-4-25.mp3