Ikona informacyjna
POMOC
Powrót do listy parafii

Parafia Rzymskokatolicka Świętej Marii Magdaleny

Adres parafii:

34-312 Międzybrodzie Bialskie, Ul. ks. Prałata Jana Banasia 5

Numer telefonu:

Brak danych

Diecezja bielsko-żywiecka

Kuria Diecezjalna Diecezji bielsko-żywieckiej
w Bielsko-Białej

REKLAMA

Parafia nie nawiązała współpracy z Parochialis.pl

W tym miejscu mogłyby znajdować się parafialne ogłoszenia duszpasterskie, lista oraz kalendarz intencji mszalnych, a także moduł zamawiania intencji mszalnej przez Internet.

W celu zakupienia tego modułu skontaktuj się z nami.

Jestem zainteresowany współpracą

Aktualności z Diecezji bielsko-żywieckiej

29 kwietnia 2025
„W poszukiwaniu piękna” – wystawa w nideckim kościele
Wernisaż wystawy prac malarskich Barbary Mynarskiej odbył się 29 kwietnia 2025 r. w kościele śś. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku. Ekspozycja pt. „W poszukiwaniu piękna” prezentuje prace malarskie artystki, żyjącej na co dzień w Starej Wsi. Malarka urodziła się w 1960 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Malarstwo ukończyła w 2005 roku pod kierunkiem prof. Lecha Kołodziejczyka. Główna tematyka obrazów dotyczy poszukiwania piękna w przestrzeni religijnej, krajobrazie, martwych naturach i abstrakcji. Prace pani Barbary Mynarskiej prezentowane były do tej pory na wystawach w Domu Kultury „Włókniarz” w Bielsku-Białej, Galerii „Tyle światów” w Oświęcimskim Centrum Kultury w Oświęcimiu, Miejskim Centrum Kultury „Baszta” w Andrychowie, Domach Kultury w Brzeźnicy, Wadowicach, Wilamowicach oraz na Międzynarodowej Wystawie w Rajeckich Teplicach. Gospodarzami wernisażu byli: ks. dr Szymon Tracz – dyrektor Beskidzkiego MuRo, Małgorzata Chrapek – wójt Gminy Wieprz oraz Tomasz Gąsienica-Staszeczek – sołtys Sołectwa Nidek. Na spotkanie z artystką przybyła rodzina oraz licznie zgromadzeni przyjaciele i znajomi, którzy znaleźli gościnę w nideckim ogrodzie. Wystawa będzie czynna do 31 października 2025 r. Można ją zobaczyć w godzinach otwarcia świątyni: w tygodniu (z wyjątkiem poniedziałku) od godz. 9.00 do 17.00, a w sobotę i niedzielę od godz. 9.00 do 19.00. Serdecznie zapraszamy! fot. Beskidzkie MuRo
29 kwietnia 2025
Trzy drzewka na 800-lecie powstania „Pieśni Słonecznej”
W Górkach Wielkich odbyły się uroczystości upamiętniające 800-lecie powstania „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. Wydarzenie zgromadziło franciszkanów, członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wiernych świeckich z różnych stron diecezji bielsko-żywieckiej. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia sprawowana w kościele św. Jana Sarkandra. Mszy przewodniczył o. Witosław Sztyk OFM, prowincjał Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. W wygłoszonej homilii podkreślił on duchową głębię kantyku ułożonego przez św. Franciszka w ostatnim okresie życia, w czasie cierpienia i fizycznej słabości. „To pieśń, która rodzi się nie z komfortu, lecz z głębokiego doświadczenia Boga. Pokazuje, że nawet w bólu można wielbić Stwórcę i cieszyć się darem życia oraz stworzenia” – zaznaczył kaznodzieja. Zwrócił uwagę na prorocki wymiar „Pieśni Słonecznej”, wyrażającej braterstwo wobec stworzenia i wezwanie do pokoju oraz ekologicznej odpowiedzialności. W Eucharystii uczestniczyła m.in. Jadwiga Kubica, przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu bielsko-żywieckiego, która przypomniała, jak duchowość św. Franciszka inspiruje dziś wielu ludzi świeckich do życia Ewangelią w codzienności. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uczcili relikwie św. Franciszka z Asyżu, prosząc o jego wstawiennictwo i duchową odnowę w wierze. W dalszej części obchodów, na przyklasztornej Kalwarii zostały uroczyście posadzone trzy drzewa – symbol troski o stworzenie, wdzięczności za dar życia i duchowej więzi z naturą. Wydarzenie wpisuje się w międzynarodowe obchody jubileuszowe ogłoszone przez rodzinę franciszkańską z okazji 800-lecia powstania „Cantico delle creature” – jednego z najstarszych tekstów poetyckich napisanych w języku włoskim i duchowego testamentu Biedaczyny. fot. Monika Jaworska/Niedziela na Podbeskidziu
29 kwietnia 2025
چP. Beata Mikuszewska (1934–2025) – zmarła dobrodziejka Beskidzkiego MuRo
W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2025 roku, Bóg powołał do wieczności śp. Beatę Mikuszewską, dobrodziejkę Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Pani Beata była jedyną córką Heleny Niementowskiej z domu Bilczewskiej, najmłodszej córki Jana Bilczewskiego – brata św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa lwowskiego. Mała Helena swoją pierwszą Komunię św. przyjęła 17 sierpnia 1912 roku w kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich z rąk stryja, św. Józefa Bilczewskiego. Potwierdzeniem tego jest przekazany do zbiorów Beskidzkiego MuRo, wraz z innymi pamiątkami, obrazek pierwszokomunijny z autografem Świętego Arcybiskupa. Wcześniej, sześcioletnia Helena, w 1911 roku została wychowanką pani Bronisławy Huppenthal (1870–1949), która po śmierci św. Józefa Bilczewskiego 20 marca 1923 roku zachowała wiele bezcennych pamiątek związanych z osobą Świętego Arcybiskupa oraz zaangażowała się w zbieranie świadectw i dokumentów na rzecz jego przyszłej beatyfikacji. Tę bogatą spuściznę pani Huppenthal przekazała swojej wychowance, Helenie Bilczewskiej, która wyszła za mąż za Romana Niementowskiego i zamieszkała w Bielsku-Białej Lipniku. Zmarła w 1987 roku Helena Niementowska z domu Bilczewska zapisała pamiątki po św. Józefie Bilczewskim oraz dokumenty w testamencie swojej córce – Beacie Niementowskiej, która wyszła za mąż za Eugeniusza Mikuszewskiego. Zmarła pani Beata Mikuszewska część zawartości skrzyni – w tym dokumenty, wydane kazania św. Józefa Bilczewskiego oraz niektóre pamiątki – przekazała do kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej niedługo po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej. Pozostałe pamiątki, unikatowe zdjęcia i dokumenty podarowała w 2023 roku na rzecz Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Jak podkreśla dyrektor Beskidzkiego MuRo ks. dr Szymona Tracz, w spaniały dar stworzył okazję do zaprezentowania tego wyjątkowego zbioru na wystawie pt. „Święci nie przemijają”, która w ubiegłym roku miała miejsce w drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej. Było to swoiste postscriptum do Jubileuszowego Roku św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w diecezji bielsko-żywieckiej, ogłoszonego w 2023 roku przez biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, w 100-lecie śmierci urodzonego w Wilamowicach Świętego Arcypasterza. „Nasza Dobrodziejka zmarła w swoim domu rodzinnym – lipnickiej willi Beata w Bielsku-Białej – przeżywszy 91 lat. Była osobą niezwykle zaangażowaną, pełną ciepła i autentycznej radości. Przez całe lata pracowała w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, a po przejściu na emeryturę podejmowała liczne działania, stając się strażniczką wielkiej historii, którą współtworzyła” – wspomina Zmarłą ks. Tracz. „Pani Beato, za wszelkie dobro, ogromną życzliwość oraz propagowanie idei Beskidzkiego MuRo – bardzo dziękujemy!” –  dodaje. Pogrzeb śp. Beaty Mikuszewskiej odbędzie się w czwartek, 1 maja 2025 r., o godz. 14.00 w kościele Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku.

Lokalizacja parafii

REKLAMA

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.


Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Chorzów, Stalowa 17/212.